Sportsérülések 2.rész

2016.10.17

Folytatva a korábbi bejegyzést, nézzük milyen terhelésből származó sportsérülések fordulhatnak elő. A leggyakrabban valamilyen gyulladásos folyamatokkal találkozhatunk, ezek közül pedig az alábbi három fordul elő legnagyobb számban.

1. Csonthártya gyulladás

Kialakulhat túlterhelés vagy bakteriális fertőzés következtében is. Tipikus tünete a fájdalom és a duzzanat. Leggyakrabban a sportolókat érintő probléma, érintheti a térdet, csuklót, könyököt vagy sarkat is. Ha túlterhelés miatt alakult ki az érintett terület pihentetésével, gyulladáscsökkentők használatával lehet enyhíteni a tüneteket. Bakteriális fertőzés esetén pedig antibiotikumokkal. Rendkívül hosszú idő alatt gyógyul. A gyulladás elmúlása után fokozatosan meg lehet kezdeni az edzéseket is.

  1. Kialakulásának okai:

    -túl intenzív edzés

    -változás az edzés körülményeiben/technikában

    -lábboltozati rendellenesség

    -nem megfelelő lábbeli viselése

2. Ínhüvely gyulladás

Lényege hogy az ínhüvely, amelyben az inak futnak, begyullad. Leggyakrabban monoton, egyoldalú tevékenység váltja ki. Tipikusan ilyen a számítógépezés, ablakpucolás, mobilozás. Hirtelen fellépő fájdalom és duzzanat jellemzi az érintett területen, amely legtöbbször a csukló és a kéz. Nyugalomba helyezés, fáslizás legtöbbször megszűnteti a panaszokat, de súlyosabb esetben nem szteroid gyulladáscsökkentőket is felírhat az orvos, vagy rögzítősín használata válhat szükségessé.

3. Nyáktömlő gyulladás (bursitis)

A bursák (nyáktömlők) feladata a csontos részek kipárnázása, az izmok és inak csontok fölötti elmozdulásának elősegítése. Hosszabb ideig tartó mikrotraumák következtében (vagy egy nagyobb behatásra), azonban folyadék szaporodhat fel bennük és begyulladhatnak. A tünetek hirtelen jelentkeznek, mozgáskorlátozottság, heves fájdalom formájában. Abban az esetben ha trauma miatt keletkezik, pihentetés, rögzítés, jegelés illetve gyulladásgátló-fájdalomcsillapító szerek hatásosan kezelik a problémát. Amennyiben fertőzés miatt alakult ki a betegség, akkor antibiotikum kúra illetve a folyadékgyülem leszívása jelenthet megoldást.

© 2017 Mladoniczki Anita
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el