Zsírégetés felsőfokon

2016.10.14

Elkerülhetetlenül közeledik a bikiniszezon, és a pánik fokozódik, hogy nem kerülünk időben csúcsformába. Van egy jó hírem, még nem késő belevágni az életmódváltásba, figyeljünk azonban a fokozatosságra, testünk jelzéseire, ne akarjuk pár hónap alatt leadni azt a felesleget, amit évek alatt szedtünk fel. Azonban ha csak néhány kilótól szeretnénk megszabadulni, de nincs sok időnk edzeni, akkor megfontolandó az alábbi néhány jótanács.

. 1. Kardio, kardio, kardio

A bűvös szó, amit mindannyian ismerünk, ha fogyásról van szó. Amennyiben szeretnénk eltűntetni azokat a fránya úszógumikat a derekunkról, valóban növelnünk kell a kardio munkát. Nem, nem elég 1000 hasprést csinálni, mivel bár hasizmunk hálás lesz érte, az úszógumi továbbra is ott fog virítani derekunk körül. Miért? Mert a haspréssel nem fogunk zsírt égetni-sajnos. Tudomásul kell venni, hogy ez csak aerob környezetben (oxigén jelenlétében) lehetséges. Vagyis olyan edzésmunkát kell végeznünk, amelynek során a pulzusunk egy meghatározott tartományba kerül (max pulzus 65-75 %-ka).

Bizonyos idő után pedig ( kb 30-60 perc), amikor a szervezetünk elhasznált minden szénhidrátot a raktárokból, beindul a zsírok oxidációja. Vagyis ami ebből a lényeg nekünk: közepes intenzitással, folyamatos pulzuskontroll mellett végezzünk 30-60 percig valamilyen kardiomunkát, ez lehet bicikli, úszás, futás, séta, taposógép, ellipszis tréner. Ha ennél kevesebb ideig csináljuk, akkor sajnos nem jutunk el ahhoz a szakaszhoz, hogy zsírt kezdjünk bontani.

Nagyon fontos tehát az intenzitás. Ha túl lassan csináljuk, akkor max rehabilitáló jellegű lesz az edzés, komoly eredményeket nem fogunk elérni, ha viszont túl gyorsan akkor már az anaerob zónába kerülhetünk, amivel bár remekül fejleszthetjük az állóképességünket, de zsírt nem fogunk számottevően égetni.

2. A megszokás az ellenségünk

Egy idő után a szervezet adaptálódik, azaz alkalmazkodik az edzésterheléshez. Vagyis eljutunk a holtponthoz. Mindenki, aki valaha fogyókúrázott, vagy hosszabb időn keresztül végezte ugyanazt az edzésprogramot tapasztalhatta már, hogy bár az elején kiugróan gyors volt a fejlődés, egy idő után ez lelassul, végül megtorpan. Ez egy természetes folyamat, az élő szervezet sajátossága, hogy képes alkalmazkodni a külső környezet változásaihoz. Ez bár nagyon jó dolog, (ha nem így lenne, meghalnánk) sajnos azonban nem kedvező ha a folyamatos fejlődés a célunk.

Szerencsére nem kell elkeseredni, egyszerűen csak annyi a dolgunk, hogy adunk egy kis sokkot a szervezetnek, kilendítjük a holtpontról. Ha a fogyás a cél, nyilván nem az a jó út, ha tovább csökkentjük a kalória bevitelt, inkább az edzés oldalról célszerű támadni. Vagyis változtatni kell. Itt nagyon nagy a mozgásterünk. Számtalan módja van annak, hogy ezt megtegyük, pl ahelyett hogy végig azonos tempóba futunk 60 percet (ami valljuk be rémunalmas is), megfűszerezhetjük azzal, hogy variáljuk a sebességet, illetve az emelkedőt. Kombinálhatjuk a kardiot súlyzós edzéssel, végezhetünk köredzéseket, saját testúlyos gyakorlatokat, bármit amit eddig nem. A lényeg, hogy új kihívás elé állítsuk a szervezetünket, és a lécet mindig egyre magasabbra tegyük. Persze csak óvatosan, fokozatosan.

3. Súlyzózásra fel!

Sokan azt gondolják, hogy fogyni csak kardio munkával lehet, holott a súlyzós edzés ugyanolyan fontos. Sőt! Ha csak kardiozunk éjjel nappal, akkor egy idő után az izomzat szép lassan, fokozatosan leépül, hiszen nincs akkora terhelés alatt, ami fejlődésre késztetné. Az esztétikus, arányos testhez nélkülözhetetlen az ellenállásokkal végzett edzés, ez ad szép feszes, tónusos kinézetet. Tehát a legjobb, ha a kardiot kombináljuk heti 2-3 alkalommal súlyzós edzéssel, így egyszerre leszünk karcsúak, és izmosak.

Ráadásul azt se felejtsük el, hogy minél nagyobb az izomtömeg, annál több energiára van szükség ahhoz, hogy ezt fenntartsuk, vagyis gyorsul az alapanyagcsere, már egyszerűen azzal több kalóriát égtünk alapjáraton, hogy 'csak izmosak 'vagyunk. Ne féljünk tehát a súlyzóktól, bátran kezdjünk bele, ha eddig hanyagoltuk, hiszen a tévhitekkel ellentétben soha nem fogunk testépítőnek kinézni, hacsak nem edzünk heti 6 napon keresztül 3-4 órákat hatalmas súlyokkal.

4. Elő a táplálékkiegészítőkkel!

Már korábban ejtettem szót a táplálékkiegészítők fontosságáról, nem lehet elégszer hangsúlyozni milyen fontos, hogy aki sportol, annak megnövekszik a tápanyagigénye, amit egyszerűen lehetetlen csak simán étkezéssel pótolni. Ilyenkor jöhet jól az extra fehérje, aminosav, multivitamin készítmények, amelyek segítenek az edzés utáni regenerálódásban, emellett biztosítják az összes nélkülözhetetlen tápanyagot.

Amikor elérkeztünk a holtponthoz, lehetséges, hogy nem elegendő az edzésterv megvariálása, hanem kell még egy kis plusz, ami segíti céljaink elérését. Ilyenkor jöhet képbe a zsírégető, pl L-karnitin, étvágycsökkentők, termogenikus zsírégetők, egyéb krómtartalmú készítmények. Ezek a termékek csökkentik a fáradtságérzetet, fokozzák a kalóriaégetést.

© 2017 Mladoniczki Anita
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el